Exam Gloves
- (1)
- (1)
- (63)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (222)
- (226)
- (222)
- (209)
- (128)
- (105)
- (493)
- (10)
- (45)
- (4)
- (10)
- (20)
- (107)
- (3)
- (14)
- (4)
- (7)
- (3)
- (13)
- (69)
- (20)
- (15)
- (41)
- (3)
- (37)
- (5)
- (97)
- (5)
- (1,067)
- (3)
- (151)
- (6)
- (35)
- (800)
- (2)
- (1)
- (3)
- (44)
- (146)
- (881)
Filtered Search Results
Ansell Kimtech™ Spring Green Nitrile Gloves
Green nitrile gloves have a strong wet and dry grip to reduce the potential for slips. Thin mil, textured fingertips are ideal for lab technicians who rely on dexterity for specific applications.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 24.13 cm |
| Applications | Laboratory,Industrial |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | Green |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Material | Nitrile |
| Finger Thickness (Metric) | 0.11 mm |
| Thickness (Metric) | 0.11 mm |
| Series | Kimtech™ |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Partially Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM 2.5 |
| AQL | 0.65 |
Hourglass International™ HandPRO™ RoyalTouch300™ Nitrile Gloves PROMO
Uniquely designed to provide protection with tactile sensitivity, RoyalTouch300™ nitrile gloves are properly contoured to deliver high strength, chemical resistance and comfort in the healthcare setting.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Chlorinated | No |
| Length (Metric) | 22.8 cm |
| Applications | Healthcare |
| Chemotherapeutic Rated | Yes |
| Color | Blue |
| Length (English) | 9 in. |
| Quantity | 300 Gloves/Pk. |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Finger Thickness (Metric) | 0.11 mm |
| Thickness (Metric) | 0.11 mm |
| Accelerator Free | No |
| Series | HandPRO™ RoyalTouch300™ |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN455, EU No. 10/2011 |
| Product Type | Nitrile Examination Glove |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Partially Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D6319, ASTM F1671, EC Certificate 0321.10015-01.E00-00 (Type B, CE 0321), FDA CFR 21 177.2600 |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.07 mm |
Hourglass International™ HandPRO™ RoyalTouch300™ Nitrile Exam Gloves PROMO
Uniquely designed to provide protection with tactile sensitivity. Nitrile gloves are properly contoured to deliver unsurpassed strength, chemical resistance, and comfort.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Chlorinated | Yes |
| Length (Metric) | 22.8 cm |
| Applications | Healthcare,Laboratory,Industrial |
| Color | Blue |
| Length (English) | 9 in. |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Finger Thickness (Metric) | 0.11 mm |
| Thickness (Metric) | 0.11 mm |
| Accelerator Free | No |
| Series | HandPRO™ RoyalTouch300™ |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN455, Complies with European Commission Regulation (EU) No. 10/2011 |
| Product Type | Nitrile Examination Glove |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Partially Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D6319, ASTM F1671, EC Certificate 0321.10015-01.E00-00 (Type B, CE 0321), FDA CFR 21 177.2600 |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.07 mm |
Ansell™ Digitcare™ SafeGlo™ SG12 Medical Exam Gloves
Ansell™ Digitcare™ SafeGlo™ SG12 Medical Exam Gloves designed for emergency workers in high-risk applications
| Disposable | Yes |
|---|---|
| Packaging Type | Box |
| Color | Orange |
| Length (English) | 12 in. |
| Quantity | 100/Pk. |
| Latex Free | Yes |
| Material | Nitrile Polymer |
| Certifications/Compliance | ASTM D6319 |
Ansell MICRO-TOUCH™ Nitrile Gloves
MICRO-TOUCH™ Nitrile Gloves feature a thin, yet durable nitrile construction to provide healthcare professionals the reliable protection and tactility they need. These gloves are approved for chemotherapy use.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Applications | Healthcare |
| Color | Blue |
| Quantity | 100 Gloves/Box, 10 Boxes/Cs. |
| Latex Free | Yes |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Exterior Finish | Partially Textured |
| AQL | 1.5 |
| Finger Thickness (Metric) | 0.13 mm |
| Palm Thickness (Metric) | 0.08 mm |
Ansell Kimtech™ Sterile Purple 9.5 in. Nitrile Gloves
Sterile exam gloves are packaged in singles making it easy to replace just one glove as needed rather than the whole pair.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 24.1 cm |
| Applications | Healthcare,Laboratory |
| Chemotherapeutic Rated | Yes |
| Color | Purple |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Sterile |
| Hand | Ambidextrous |
| Finger Thickness (Metric) | 0.11 mm |
| Thickness (Metric) | 0.11 mm |
| Series | Kimtech™ Nitrile |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Partially Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D6978-05 |
| Manufacturing/QMS Audit Standards | ISO 90029 |
| AQL | 1 |
Ansell MICROFLEX™ N29 Nitrile Gloves
An economical alternative to latex exam gloves featuring a textured surface for enhanced gripping.
| Tensile Strength | 20.5 |
|---|---|
| Thickness (Metric) | 0.07 mm |
| Disposable | Single-use |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 420:2003 + A1:2009 |
| Length (Metric) | 24.13 cm |
| Color | Blue |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Latex Free | Yes |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Certifications/Compliance | ASTM D6319, FDA21 CFR 177-2600, ISO 9001 |
| AQL | 1.5 |
Ansell Blue Nitrile Fully Textured Gloves
Nitrile gloves with a textured finish enhances instrument control in wet or dry situations. Ideal for labs or facilities where moderate to high-exposure to fluids or chemicals is common.
| Tensile Strength | 21 MPa |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Length (Metric) | 24.13 cm |
| Applications | Laboratory,Industrial |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | Blue |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Finger Thickness (Metric) | 0.15 mm |
| Thickness (Metric) | 0.15 mm |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D 6319 |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.12 mm |
Ansell Cobalt™ Ultra Nitrile Gloves
Thin construction for enhanced sensitivity and smart packaging with 200 gloves per box
| Tensile Strength | 20.5 |
|---|---|
| Thickness (Metric) | 0.07 mm |
| Disposable | Single-use |
| Length (Metric) | 24.13 cm |
| Color | Blue |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Latex Free | Yes |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
Ansell Kimtech™ PFE Latex Gloves
Powder free latex gloves feature tactile sensitivity and are fully textured for a secure grip in wet or dry conditions.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 24.1 cm |
| Applications | Laboratory,Healthcare |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | Natural |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Material | Latex |
| Powdered | Powder Free |
| Finger Thickness (Metric) | 0.17 mm |
| Thickness (Metric) | 0.17 mm |
| Series | Kimtech™ PFE Latex |
| FDA 510 (k) | No |
| Latex Free | No |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D 3578 |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.13 mm |
Ansell Forest Green Nitrile Gloves
Forest green nitrile gloves feature thin mil textured fingertips to give lab technicians improved grip and dexterity with fine motor skills.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 24.1 cm |
| Applications | Laboratory |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | Green |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Finger Thickness (Metric) | 0.08 mm |
| Thickness (Metric) | 0.08 mm |
| FDA 510 (k) | No |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | No Texture |
| Certifications/Compliance | ASTM 2.5 Standard |
| AQL | 0.65 |
Ansell MICROFLEX™ ColorTouch™ Pink CTP-233 Latex Gloves
High quality, polymer-coated, pink latex gloves are textured for a more secure grip.
| Tensile Strength | 22 MPa |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Length (Metric) | 24.4 cm |
| Applications | Healthcare,Laboratory |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | Pink |
| Length (English) | 9.6 in. |
| Material | Latex |
| Powdered | Powder Free |
| Finger Thickness (Metric) | 0.17 mm |
| Thickness (Metric) | 0.17 mm |
| Series | ColorTouch™ Pink |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 420:2003 + A1:2009 |
| Latex Free | No |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D 3578, FDA21 CFR 177-2600 |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.15 mm |
Kimtech™ PFE-Xtra Latex Gloves
Ambidextrous latex gloves with 12 in. extended cuff are suitable for challenging applications and environments that have a high risk of chemical splash.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 30.4 cm |
| Applications | Laboratory |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | Natural |
| Length (English) | 12 in. |
| Material | Latex |
| Thickness (Metric) | 0.25 mm |
| Series | Kimtech™ PFE-Xtra |
| FDA 510 (k) | No |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN ISO 374-1:2016; EN 374-4:2003; EN ISO 374-5:2016 |
| Latex Free | No |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D3578 |
| AQL | 1.5 |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 24.1 cm |
| Color | White |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Latex Free | No |
| Material | Latex |
| Powdered | Powdered |
| Certifications/Compliance | ASTM D 3578 |
| Sterility | Non-sterile |
| Hand | Ambidextrous |
Ansell MICRO-TOUCH™ Plus 60-153 Latex Gloves
Non-sterile, powder free latex glove provides a secure and comfortable fit. Fully textured external surface provides a secure grip in wet or dry conditions.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 23.1 cm |
| Applications | Healthcare |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | Cream |
| Length (English) | 9.1 in. |
| Material | Latex |
| Finger Thickness (Metric) | 0.16 mm |
| Thickness (Metric) | 0.16 mm |
| Series | MICRO-TOUCH™ Plus 60-153 |
| FDA 510 (k) | No |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 420:2003 + A1:2009, |
| Latex Free | No |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D3578, FDA21 CFR 177-2600, ISO 9001, ISO 10993-10:2002, ISO 13485 |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.13 mm |